Pełnotekstowe zasoby PLDML oraz innych baz dziedzinowych są już dostępne w nowej Bibliotece Nauki.
Zapraszamy na https://bibliotekanauki.pl

Ograniczanie wyników

Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last

Wyniki wyszukiwania

Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  new proofs, number theory, history of mathematics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Number theory in Francis Mertens' papers

100%
PL
Franciszek Karol Józef Mertens urodził się w Środzie w 1840 r., doktoryzował się u Kummera w Berlinie w 1864 r. i w następnym roku został profesorem nadzwyczajnym UJ po J. K. Steczkowskim, w 1869 r. profesorem zwyczajnym, w 1884 r. profesorem politechniki w Grazu, od 1894 do 1911 był profesorem uniwersytetu w Wiedniu. Był członkiem korespondentem, potem czynnym Cesarskiej Akademii Nauk w Wiedniu i Akademii Umiejętności w Krakowie oraz korespondentem Królewskiej Akademii Nauk w Berlinie. Zmarł w Wiedniu w 1927 r. (por. z pracą autorstwa S. Domoradzkiego i Franciszek Mertens (1840-1927). Uczniów w teorii liczb nie miał. Z uczniów w innych dziedzinach najwybitniejszym był Ernst Fischer, jak wspomina A. Dick w Raporcie nr 151 (1981). Ogłosił 46 prac z teorii liczb o łącznej objętości ponad 1100 stron, dlatego przy omawianiu tych prac będę się trzymał porządku rzeczowego nie chronologicznego. Ogólnie można powiedzieć, że zainteresowania Mertensa przesuwały się od analitycznej ku algebraicznej teorii liczb. Pewna trudność w przedstawieniu jego wyników pochodzi z faktu, że w pracach nie są wyodrębnione graficznie żadne twierdzenia. Około połowa prac zawiera tylko nowe dowody znanych twierdzeń.
EN
A survey of Mertens's contributions to number theory divided into the following parts: power residues, irreducibility of polynomials, systems of linear equations, binary quadratic forms, theta functions, complex multiplication, transcendental numbers, Gauss sums, zeta and L functions, distribution of primes, asymptotic formulas for arithmetic functions, foundations of arithmetic in number fields, cyclotomic fields, Kronecker-Weber theorem and its generalizations, finite fields.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.