Pełnotekstowe zasoby PLDML oraz innych baz dziedzinowych są już dostępne w nowej Bibliotece Nauki.
Zapraszamy na https://bibliotekanauki.pl
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last

Wyniki wyszukiwania

help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

On reducible trinomials

100%
EN
CONTENTS Introduction and the statement of results.................................................................5 Part I. Reducibility over function fields...................................................................14   1. Auxiliary results from the theory of algebraic functions....................................14   2. Determination of the range of Tables 1 and 2 (Lemmas 3-27).........................15   3. Determination of the content of Table 1 (Lemmas 28-40)................................38   4. Determination of the content of Table 2 (Lemmas 41-48)................................46   5. Proof of Theorems 1, 2 and 3..........................................................................55   6. Proof of Theorems 4 and 5..............................................................................58 Part II. Reducibility over algebraic number fields and, in particular, over ℚ............61   7. Proof of Theorem 6 and of the subsequent remarks.......................................61   8. Deduction of Consequences 1-3 from Conjecture...........................................65   9. Proof of Theorems 7 and 8..............................................................................66   10. Proof of Theorem 9 and of Corollary 1..........................................................68   11. Proof of Theorem 10 and of Corollary 2........................................................75 References............................................................................................................82
2
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Sierpinski's contribution to the number theory

95%
PL
Teorią liczb zajmował się Sierpiński w pierwszym okresie swej twórczości, w latach 1904-1911; jego ówczesne prace dotyczyły analitycznej teorii liczb, rozwinięć liczb rzeczywistych w szeregi i iloczyny nieskończone oraz teorii aproksymacji diofantycznych. Powrócił do teorii liczb w ostatnim okresie twórczości, w latach 1947-1969, i zajął się elem entarną teorią liczb. Poza tymi okresami opublikował tylko dwie prace z teorii liczb (między 1917 r. a 1920 r.) należące tematycznie po jednej do każdego okresu. Dokonamy krótkiego przeglądu prac z wymienionych czterech dziedzin.
EN
A survey of Sierpiński's papers devoted to analytic number theory, to expansions of real numbers into series and products, to diophantine approximation  and to  elementary number theory.
3
95%
PL
Prace Lubelskiego z teorii liczb omawiałem w moim artykule "Historia teorii liczb w Polsce w latach 1851-1950, (1993) i jego uzupełnieniu (2007), jednak niniejsze omówienie będzie pełniejsze.
EN
A survey of $24$ Lubelski papers, also posthumous devoted to elementary and algebraic number theory and to algebra.
4
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Number theory in Francis Mertens' papers

95%
PL
Franciszek Karol Józef Mertens urodził się w Środzie w 1840 r., doktoryzował się u Kummera w Berlinie w 1864 r. i w następnym roku został profesorem nadzwyczajnym UJ po J. K. Steczkowskim, w 1869 r. profesorem zwyczajnym, w 1884 r. profesorem politechniki w Grazu, od 1894 do 1911 był profesorem uniwersytetu w Wiedniu. Był członkiem korespondentem, potem czynnym Cesarskiej Akademii Nauk w Wiedniu i Akademii Umiejętności w Krakowie oraz korespondentem Królewskiej Akademii Nauk w Berlinie. Zmarł w Wiedniu w 1927 r. (por. z pracą autorstwa S. Domoradzkiego i Franciszek Mertens (1840-1927). Uczniów w teorii liczb nie miał. Z uczniów w innych dziedzinach najwybitniejszym był Ernst Fischer, jak wspomina A. Dick w Raporcie nr 151 (1981). Ogłosił 46 prac z teorii liczb o łącznej objętości ponad 1100 stron, dlatego przy omawianiu tych prac będę się trzymał porządku rzeczowego nie chronologicznego. Ogólnie można powiedzieć, że zainteresowania Mertensa przesuwały się od analitycznej ku algebraicznej teorii liczb. Pewna trudność w przedstawieniu jego wyników pochodzi z faktu, że w pracach nie są wyodrębnione graficznie żadne twierdzenia. Około połowa prac zawiera tylko nowe dowody znanych twierdzeń.
EN
A survey of Mertens's contributions to number theory divided into the following parts: power residues, irreducibility of polynomials, systems of linear equations, binary quadratic forms, theta functions, complex multiplication, transcendental numbers, Gauss sums, zeta and L functions, distribution of primes, asymptotic formulas for arithmetic functions, foundations of arithmetic in number fields, cyclotomic fields, Kronecker-Weber theorem and its generalizations, finite fields.
5
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Theory of number in Paul Erdös' papers

95%
PL
Pál (Paweł) Erdös (1913-1996) był po Eulerze najpłodniejszym matematykiem w historii. Pozostawił 1548 prac, a liczba jego współautorów, największa w historii, sięga 500. Teorii liczb poświęcił ca 600 prac, w tym ca 70% wspólnych, które są omówione w nekrologu opublikowanym w Acta Arithmetica przez A. Sarkozy’ego(1997).  Niniejszy referat w wielu miejscach powtarza podane przez Sarkozy’ego informacje, zbudowany jest jednak inaczej, w kolejności działów teorii liczb podanych w MSC2010.
EN
Paul Erdös (1913-1996) was the second most productive mathematician in history(greater legacy had only Euler).He left 1548 works and the number of his co-authors,the largest in history,is about 500.About 600 papers of his,including the approximately 70\% co-authored, are discussed in the obituary  published in Acta Arithmetica by A.Sarkozy (1997). This paper repeats, in many places, the information given by Sarkozy, however, the story is built differently, in order of number theory chapters listed in the MSC2010.
6
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Teoria liczb w pracach Arnolda Walfisza

95%
PL
Praca jest kontynuacją mojego artykułu w Wiadom. Mat. 20 (1993). Różni się tym, że dotyczy całego dorobku Walfisza z teorii liczb, również uzyskanego po jego wyjeździe z Polski do Gruzji, jest natomiast mniej szczegółowe. Podobnie jak poprzedni artykuł i ten opiera się w dużym stopniu na artykule Lamadse (1964), który zawiera m.in. pełny spis prac Walfisza.
7
Content available remote

The Lvov years of Wacław Sierpiński

95%
EN
An account is given of Sierpiński's activity in Lvov (1908-1918) interrupted by World War I.
8
95%
PL
W pracy omówione są niektóre wyniki z teorii liczb kilku matematyków polskiego pochodzenia przełomu XIX i XX wieku na obczyźnie, m.in. Axera, Ptaszyckiego, Sochockiego, Staniewicza i Zbikowskiego.
EN
The paper discusses some number theoretical results of selected Polish descent mathematicians living abroad in XIX/XX century. Among others Axer, Ptaszycki, Sochocki, Staniewicz and Zbikowski are mentioned.
9
Content available remote

Solved and unsolved problems οn polynomials

95%
10
Artykuł dostępny w postaci pełnego tekstu - kliknij by otworzyć plik
Content available

Teoria liczb w pracach Lejeune Dirichleta

95%
PL
Piotr Gustaw Lejeune Dirichlet (poprawna wymowa: Dirikle) urodził się w 1805 roku w rodzinie emigrantów francuskich w Düren, w Nadrenii. W latach 1822-1827 żył w Paryżu jako nauczyciel domowy. W 1827 r. został z rekomendacji Humboldta docentem we Wrocławiu na podstawie rozprawy habilitacyjnej [2]. W 1829 roku przeniósł się na stanowisko profesora nadzwyczajnego w Berlinie, gdzie w 1839 r. został profesorem zwyczajnym. W 1855 r. został zaproszony jako następca Gaussa do Getyngi, gdzie zmarł w 1859 r.
12
Content available remote

Errata to "On reducible trinomials" (Dissertationes Mathematicae 329 (1993))

83%
Acta Arithmetica
|
1995
|
tom 73
|
nr 4
399-400
13
Content available remote

Extreme binary forms

60%
14
Content available remote

The least admissible value of the parameter in Hilbert's Irreducibility Theorem

60%
15
Content available remote

Sur l'équation x²+x+1=3y²

36%
16
Content available remote

Sur certaines hypothèses concernant les nombres premiers

36%
17
Content available remote

Sur les sommes de quatre cubes

30%
18
Content available remote

Reducibility of lacunary polynomials. X

30%
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.