PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2016 | 8 | 69-76
Tytuł artykułu

Propozycja wyzwalania twórczości matematycznej studentów przy pomocy pewnej nierówności funkcyjnej

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
PL
Abstrakty
PL
T. Szostok and Sz. Wąsowicz in (Szostok, Wąsowicz, 2011) studied the following functional inequality: $\vert F\left( y \right)-F\left( x \right)-\left( y-x \right)f\left(\frac{x+y}{2} \right)\vert \le \varepsilon$ stemming from the Lagrange mean value theorem. They proved that the functon $f$ is affine, provided $f,F:\mathbb{R}\to \mathbb{R}$ satisfy the above inequality for all $x,y\in \mathbb{R}$. The aim of our paper is to extend the results of (Szostok, Wąsowicz, 2011) to more general situations (for example, we change $\mathbb{R}$ to $\mathbb{C}$ or $\mathbb{H})$.
Twórcy
Bibliografia
  • Aczèl, J.: 1985, A mean value property of the derivative of quadratic polynomials - without mean values and derivatives, Math. Mag. 58(1), 42–45.
  • ---
  • Fidyk, E.: 2014, O stabilności pewnego równania funkcyjnego związanego z twierdzeniem Lagrange’a, Praca magisterska, Instytut Matematyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Kraków.
  • ---
  • Jung, S., Sahoo, P.: 2000, On the stability of a mean value type functional equation, Demonstr. Math. XXXIII(4), 793–796.
  • ---
  • Szostok, T.,Wąsowicz, S.: 2011, On the stability of the equation stemming from Lagrange MVT, Appl. Math. Lett. 24, 541–544.
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ojs-issn-2450-341X-year-2016-volume-8-article-3642
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.