PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2015 | 43 | 2 |
Tytuł artykułu

International Congress on Industrial and Applied Mathematics (ICIAM 2015) Beijing, August 10-14, 2015 – wspomnienia uczestnika

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
EN
Abstrakty
EN
Kolejny już ósmy Kongres ICIAM (The International Council for Industrial and Applied Mathematics) tym razem zagościł w kraju środka. Był to zdecydowanie największy z dotychczasowych kongresów. Uczestniczyło w nim ponad 3400 naukowców. Obrady odbywały się w części ogromnego Convention Center. Na inauguracje Kongresu przybył Vice Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Li Yuanchao, który z wykształcenia jest matematykiem po Fudan University. Kongres ICIAMu był ostatnim kongresem prezydenta ICIAMu Barbary Lee Keyfitz, która od 1 października 2015 została zastąpiona przez Marię J. Esteban pracującą w CNRS i na Uniwersytecie Paris Dauphine.  Kolejny Kongres w 2019 roku planowany jest w Valencji w Hiszpanii. Równolegle odbywały się albo trzy wykłady plenarne lub też 66 równoległych minisymposiów. O ile wykłady plenarne były ulokowane w ogromnych bawialniach (Ballrooms) o tyle część równoległych sesji ulokowano w boksach, na które podzielono papierowymi ścianami kolejną bawialnię (Ballroom). Dawało to duży pogłos i wzajemne zakłócanie się sąsiadujących minisymposiów. Była to pewna niedogodność, ale z drugiej strony Kongres reprezentował duży naukowy potencjał. W zasadzie każdy matematyk mógł znaleźć dla siebie wiele ciekawych odczytów. Tradycją stało się, że Amerykanie z SIAMu zgłaszają szereg specjalistycznych sympozjów, na które zapraszają różnych ludzi ze świata. W szczególności po raz drugi po Vancouver w 2011 roku tak się stało w przypadku matematyki finansowej i ubezpieczeniowej.  W 2015 roku na uwagę zasługiwało osiem sesji pod tytułem Industrial Mathematics Around the World, organizowanych głównie przez Oxford i Fudan Univ.
Słowa kluczowe
EN
Rocznik
Tom
43
Numer
2
Opis fizyczny
Daty
wydano
2015
online
2016-05-14
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ojs-doi-10_14708_ma_v43i2_1216
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.