PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2014 | 9 |
Tytuł artykułu

Monetary systems in the Polish territories in the period 1763--2013.

Treść / Zawartość
Warianty tytułu
Języki publikacji
EN
Abstrakty
EN
The present article is based on the talk given by the author at the Conference in History of Mathematics in the year 2013 in Będlewo. The motivation for the creation of this article was the appearance in recent years of works dedicated to textbooks and collections of problems issued in the First Republic and in the period of partitions. The problems occurring in these textbooks concern, as they anyway do nowadays, various financial calculations The knowledge of monetary systems certainly can help one to understand these problems. To start with, I would like to justify why I chose this period. Simply put, with the coronation of King Stanislaus Augustus in the year 1763 the parliament passed a monetary system that survived the partitions, although ina slightly modified form. It was associated with the resurrection of activity of the mint in Poland in 1765, which was stipulated by "Pacta conventa" passed by the Convocation Diet and to which the parliament obligated Stanislaw August.
PL
Niniejszy artykuł oparty jest na referacie wygłoszonym przez autora podczas Konferencji Historii Matematyki w roku 2013 w Będlewie. Motywacją do jego powstania był z kolei fakt, że na kilku poprzednich podobnych konferencjach wygłaszane były referaty poświęcone podręcznikom i zbiorom zadań wydawanym w I Rzeczypospolitej i w okresie rozbiorów. Zadania pojawiające się w tych podręcznikach dotyczą, podobnie zresztą, jak dzisiaj, rozmaitych obliczeń pieniężnych. Znajomość systemów monetarnych na pewno może ułatwić ich zrozumienie. Pragnąłbym na wstępie uzasadnić dlaczego wybrałem ten okres. Wraz z koronacją Stanisława Augusta w roku 1763 sejm uchwalił system monetarny, który przetrwał również, chociaż w nieco zmienionej formie, rozbiory. Związane to było z wskrzeszeniem w roku 1765 działalności mennicy w Polsce, co przewidywały uchwalone przez sejm konwokacyjny „Pacta conventa" do czego sejm zobowiązał Stanisława Augusta.
Rocznik
Tom
9
Opis fizyczny
Daty
wydano
2015
online
2014-09-14
Twórcy
Bibliografia
Typ dokumentu
Bibliografia
Identyfikatory
Identyfikator YADDA
bwmeta1.element.ojs-doi-10_14708_am_v9i0_565
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.