Pełnotekstowe zasoby PLDML oraz innych baz dziedzinowych są już dostępne w nowej Bibliotece Nauki.
Zapraszamy na https://bibliotekanauki.pl

PL EN


Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników
2011 | 5 |

Tytuł artykułu

Education junior high school math teacher in Galicia in the years 1850-1918

Treść / Zawartość

Warianty tytułu

Języki publikacji

EN

Abstrakty

EN
The analysis of this work is profile junior high school teacher in Galicia at the end of XIX and beginning of XX century. In Galicia very cared for highly qualified teaching staff in all subjects, especially secondary school teachers and their scientific work in his discipline, but also in pedagogy, psychology and methodology.
PL
Sylwetka nauczyciela gimnazjalnego w Galicji. W Galicji bardzo dbano o wysokie kwalifikacje kadry pedagogicznej wszystkich przedmiotów, a w szczególności nauczycieli szkół średnich, oraz o ich pracę naukową w swojej dyscyplinie, ale również w pedagogice, psychologii i metodologii. Zarządzenie ministerialne z roku 1875 nakazywało umieszczanie w corocznych sprawozdaniach dyrekcji szkół co najmniej jednej rozprawy naukowej autorstwa nauczyciela z danej szkoły. Najwybitniejsze Ministerstwo nagradzało wysokimi nagrodami pieniężnymi, bowiem doskonale zdawano sobie sprawę, że nawet przy najdoskonalszych programach nauczania i korzystaniu z najlepszych podręczników nie poprawi się poziom edukacji młodzieży, jeżeli wykształcenie pedagogów nie będzie odpowiednio staranne. Wymagano od nich nie tylko wiedzy fachowej w danej dziedzinie, ale również odpowiedniej kultury i nienagannego morale. Zacytujmy za H. Kramarzem (1987) opinię na temat wykształcenia i osobowości nauczyciela:,,Dusza nauczyciela pełna być musi ukochania wiedzy i czci dla niej, czci dla pracy człowieka [\dots]. Pierwiastkiem działalności wychowawczej musi być szerokość i gruntowność wykształcenia, a to jest niemożliwe bez pewnej głębszej kultury filozoficznej [\dots]. Psychologia, logika i metodologia to studya mające pierwszorzędne znaczenie dla nauczania...''.

Rocznik

Tom

5

Opis fizyczny

Daty

wydano
2011
online
2015-05-07

Twórcy

Bibliografia

Typ dokumentu

Bibliografia

Identyfikatory

Identyfikator YADDA

bwmeta1.element.ojs-doi-10_14708_am_v5i0_728
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.